Jest to aplikacja elastycznych, lub statycznych plastrów na ciało, stosowana przy różnych bólach lub stanach zapalnych. Stosuje się ją przede wszystkim w fizjoterapii. Znajdują również zastosowanie podczas uprawiania sportu – plastry stabilizują stawy, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu kontuzji. Wpływa również na układ limfatyczny.
Kiedy warto skorzystać z kinesiology taping?
1. W przypadku wystąpienia bólu
pourazowego (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);
kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) – plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy;
reumatyczne;
po operacjach – kinesiotaping może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny.
2. W przypadku nadwyrężonych i zbyt napiętych mięśni
Plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je, normalizują ich napięcie, gdyż przejmują ich funkcję lub wspomagają ich pracę.
3. W celu zapobiegania kontuzjom
Plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu.
4. Skurczy
zarówno dla sportowców amatorów, jak i profesjonalistów, oraz osób które cierpią na skurcze mięśni
5. W przypadku problemów z krążeniem
Plastry dają ten sam efekt co drenaż limfatyczny – wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. W związku z tym plastrowanie jest polecane np. kobietom po mastektomii lub osobom, które zmagają się z opuchniętymi nogami (np. kobiety w ciąży).
6. Zmarszczki
Jak twierdzi dr Kenzo – twórca kinesiotapingu, taśma zapobiega powstawaniu zmarszczek. On sam używa jej na noc, przed pójściem do łóżka i zdejmuje rano. Przekonuje, że jej regularne używanie może zapobiec zmarszczkom, zmianom skórnym, a także cieniom pod oczami.